Voodi ajalugu

Voodi ajalugu ehk millel magasid eelajaloolised inimesed?

Esimene korralik voodi leiti Prantsusmaalt Arcy-sur-Cure-ist. See on 130 000 aastat vana ning see seisis kuivatatud mererohu ja õlgedega polsterdatud ning loomanahkadega kaetud kivikoopas. Hiljem magasid inimesed puitonnides loomanahkadel.Umbes 3000 aastat e.m.a. olid Mesopotaamia lihtrahval magamistoad kirstude, korvide ja madalate vooditega, mis olid kaetud madratsi asemel aganate ja õlgedega.

Kõige kuulsam muistne voodi kuulus Assüüria kuningale Assurbanipalile ning tänapäeval võib seda näha Briti Muuseumis Londonis.

2000 aastat e.m.a. ehitasid Egiptuse meistrid juba parimast männipuust voodeid. Nende kuningate voodid olid valmistatud elevandiluust ja rikkalikult kaunistatud.

Baschani kuninga Ogi üüratu 4,5 x 2 m raudvoodi on ainus voodi, mida on Piiblis detailselt kirjeldatud.

Sõna „kamber“ tuleb kreekakeelsest sõnast „kamára“ ja tähistab magamistuba. Voodi detailse kirjelduse andis Aristofanes oma teoses „Lysistrata“: Naisega leppimiseks kandis pühendunud abikaasa tema juurde voodi eraldi osad: rihmadega puitraami, kõrkjamati, padja ja katte.

Lihtsatel roomlastel, kes elasid juba elumajades, olid lamamistoolid, kus nad magasid, lugesid, kirjutasid ja külalisi vastu võtsid. Õlekottidega voodid olid tavaliselt seina külge kinnitatud.
Rikastel roomlastel olid metallist, puidust või marmorist öölauad ning riidest või vaipadest tehtud vedrumadratsiga lamamistoolid . Kui nad haigeks jäid, siis sundisid nad orje end nendel läbi linna kandma.

Keskaja mood: alusraamiga voodi

15. sajandist pärit maalid kujutavad alusraami puusepa valmistatud voodikasti osana. Selle peal oli õlgede või kuivatatud lehtedega täidetud kott, siis sulekott ja selle peal linane või kanepist voodikate. Magamistoa mõõtmed võisid olla 4 m x 3,5 m.

Põhja-Saksamaal ei kasutatud magamistuba siiski ainult magamiseks. Inimesed töötasid, lugesid ja võtsid seal külalisi vastu. Keskel oli uhke voodi kui harmoonilise abielu sümbol. Selle ümber eksponeeriti juveele, nõusid, linu ja raamatuid.

19. sajandil tulid moodi katafalgid ja voodikapid. Võib arvata, et alkoovid arenesid välja kalalaevade koikudest. Need pakkusid kaitset külma ja niiskuse eest. Inimesed lamasid neis pooleldi istuvas asendis. Sel ajal võeti kasutusele ka esimesed sulekotid.

Puhkus Aasia öös

Jaapanis kasutati külalistetuba tavaliselt öösiti magamistoana. See oli kaetud 90 x 180 cm suuruste Tatami mattidega. Tänapäeval teame, et need matid, mis olid tehtud mitmest kihist riisiõlgedest, olid olemas juba 12. sajandil. Tatami mattide peale asetati peened, eredavärvilised kõrkjamatid. Iga ruumi jaoks vajalike mattide arv määras maja ehitamisel tubade suuruse.

Aastal 400 m.a.j. nägi Hiina voodi välja nagu väike tuba. Oma põhjaosa lakitud puidu, seejärel punutise ja peal oleva suure volditud sirmiga nägi see välja nagu puur. Voodi kõrval oli ruum rõivaste ja riiuli jaoks.

Kutsume teid avastama
Euroopa disainimaailma

Pärnu mnt 160, Tallinn
E-R 10-18
L 11-16

info@now.ee
+372 5347 8074